Saopštenja

28.04.2016. - 19:00

Intervju predsednika Nikolića za Metro TV - Indonezija

Intervju predsednika Republike Srbije Tomislava Nikolića za Metro TV iz Indonezije možete preuzeti sa linka https://pressprs.wetransfer.com/downloads/6ecd11f2e92b83d74a354ccd462dead820160428134608/8055e7baec153d62dc6521ed58e99ca520160428134608/11899a

 

DžAKARTA/BEOGRAD - Predsednik Srbije Tomislav Nikolić zahvalio je danas Indoneziji što uprkos velikim pritiscima nije priznala jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i što je na taj način ostala dosledna stavu da teritorijalni integritet i suverenitet jedne zemlje, članice UN, moraju da budu poštovani i očuvani.

Nikolić, koji je danas okončao trodnevnu zvaničnu posetu Indoneziji, je u intervjuu indonežanskim medijima podsetio da je prijateljstvo dve zemlje, uspostavljeno 1958. godine, u vreme predsednika Josipa Broza Tita, sada obnovljeno i dodao da će ekonomija biti oblast u kojoj ima najviše prostora za unapređenje bilateralnih odnosa.

Govoreći o ciljevima svoje posete, Nikolić je naveo da je, između ostalog, u Indoneziju došao da joj zahvali na principijelnom stavu i podršci koju ona iskazuje prema Srbiji, i što i pored svih pritisaka nije priznala nezavisnost takozvane države Kosovo.

"Indonezija je naš stari prijatelj, kome smo želeli ukažemo na razloge zašto Kosovo nikada ne može da bude država. Sa druge strane je najveća muslimanska država na svetu. Mnogi su otcepljenje Kosova od Srbije predstavljali kao verski sukob između hrišćana i muslimana, što nije tačno, pa su neke države u početku bile na strani Albanaca na Kosovu samo po pitanju pripadanja istoj veri", ukazao je Nikolić.

"Hteo sam da čestitam predsedniku Doku Vidodu jer Indonezija uz pritiske koji postoje, a oni su strašni prema svim državama koje nisu priznale nezavisnost Kosova, i dalje ostaje pri stavu da teritorijalni integritet i suverenitet jedne zemlje, članice UN moraju da budu poštovani i očuvani", istakao je Nikolić u intervjuu.

Takođe je podestio da je Srbija glasala za Indoneziju kao nestalnu članicu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija za 2019. i 2020. godinu, kao i da je s druge strane, Indonezija črvsto bila pri stavu da Kosovo ne može da bude član Uneska jer želi da prisvoji baštinu koja pripada isključivo sprskom narodu u Srbiji i na KIM.

"To su veliki razlozi da mi imamo stalni kontakt sa Indonezijom i da je orhabrimo, jer znamo da ima uticaja na druge države koje očekuju da vide kako će Indonezija da se ponaša da bi zauzele svoj stav", rekao je predsednik Srbije.

Indonežanske medije je zanimalo i kakva je veza Kosova i Islamske države, a Nikolić je ukazao da tu postoji direktna i indirektna veza.

"Direkatna veza je da određeni broj stanovika albanske nacionalnosti sa KiM odlazi i u Siriju se bori na strani tzv 'Islamske države'", naveo je Nikolić, napominjući  da su najuverljivi dokazi za to kada se ranjeni ili poginuli u borbama vrate u zemlju pa im se organizuju sahrane ili lečenja.

Prema njegovim rečima, indirektna veza je da je tzvKosovo nastalo na isti način kao IS, počev od terorističih akata do akcije međunarodne zajednice, kada su Srbi oterani sa svoje zamlje.

On je ukazao da dve države žele da učrste poverenje i "da vreme i okolnosti u svetu ne mogu da poremete njihove odnose".

Upitan o ekonomskom planu saradnje, Nikolić je naveo da Srbija nema trgovinske barijere i da ima sporazume o slobodnoj trgovini sa skoro svim zemljama u svetu, sa EU, sa Ruskom federacijom, sa Evroazijskom unijom.

"Srbija je trenutno u potrazi za investitorima uz čiju pomoć bi mogla da proizvodi i da prodaje robu na tržištima koja su slobodna za Srbiju. O tome sam razgovarao da predsednikom Indonezije i predstavnicima kompanije 'Indofud', koja i u Srbiji pravi jednu fabriku za proizvodnju testenina", naveo je Nikolić.

Nikolić je u intervjuu pričao i o problemima sa kojima se Srbija suočava kao država na migratskoj ruti i koracima koje preduzima da svim izbeglicama izađe u susret i pomogne.  

Video materijal koji se nalazi na linku slobodan je za korišćenje.

 
Podeli

Pitajte predsednika

Vaša pitanja možete poslati putem pošte na adresu:

GENERALNI SEKRETARIJAT
PREDSEDNIKA REPUBLIKE

(Pitajte predsednika) ulica Andrićev venac 1
11 000 BEOGRAD

Ili putem elektronske pošte:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Radi dostavljanja odgovora, molimo Vas da prilikom obraćanja dostavite kontakt podatke (ime, prezime, grad/opština, adresa, imejl adresa/kontakt telefon).