tan2016-10-28_132440426_0.jpg

Saopštenja

28.10.2016. - 15:21

Zamolio sam Makedoniju da ne podrži prijem Kosova u UNESKO

KONFERENCIJA ZA NOVINARE PREDSEDNIKA REPUBLIKE SRBIJE I PREDSEDNIKA REPUBLIKE MAKEDONIJE 28. oktobar 2016. Uvaženi predsedniče Ivanov, Poštovani predstavnici medija, Dame i gospodo,

Poseta predsednika Ivanova Srbiji potvrda je obostranog opredeljenja za dalji razvoj ukupnih odnosa. Predsednik Đorge Ivanov i ja smo konstatovali da su politički odnosi Srbije i Makedonije veoma dobri i da smo u ovom periodu, prepunom različitih izazova, pokazali da kroz saradnju i razgovor možemo da sprečimo i prevaziđemo sve teškoće.
Srbija želi stabilne, dobrosusedske odnose sa Makedonijom i unapređenje saradnje u svim oblastima.
Na tome obe strane rade veoma predano i konkretno. Primer su česti bilateralni kontakti, posebno susreti na najvišem nivou koje smo imali tokom ove godine, kao i do sada održane zajedničke sednice dve vlade. To nas s pravom ohrabruje i daje nov podsticaj saradnji, prevazilaženju eventualnih razlika i jačanju bilateralne i regionalne saradnje.

Želim da zahvalim predsedniku Ivanovu na srdačnom gostoprimstvu koje je makedonska strana ukazala srpskoj delegaciji ne samo prilikom nedavnog obeležavanja 100. godišnjice bitke na Kajmakčalanu već i drugih važnih datuma iz srpske istorije, kao što su Kumanovska bitka, proboj Solunskog fronta, i zajednička borba protiv fašizma u Drugom svetskom ratu. Predsednik Ivanov i ja smo se saglasili da bi trebalo očuvati praksu zajedničkog obeležavanja tih datuma i učiniti dodatne napore na održavanju spomenika i vojnih memorijala koji su deo naše zajedničke istorije.
Region se suočava sa katastrofalnom migrantskom krizom koja jednako pogađa sve zemlje. Srbija se odgovorno suočila sa tim problemom. Obezbedili smo dostojan prihvat i bezbedan prolazak migrantima ka zemljama koje su određene kao njihova krajnja destinacija. Poštujući njihova ljudska prava, migrantima pružamo osnovnu zdravstvenu i socijalnu zaštitu uz neophodnu humanitarnu pomoć.
Ponosni smo što je način na koji smo rešavali ovaj problem pozitivan primer koji se navodi u čitavom svetu.

Naše dve zemlje nisu odgovorne za migrantski talas koji ide ka Zapadnoj Evropi. Mi ne možemo ni da ga zaustavimo, ni da ga ublažimo. Na potezu je Evropska Unija koja ima mehanizme i novac.

Srbija je suštinski zainteresovana za stabilnost svih susednih zemalja, razume se i Makedonije kao važnog političkog i ekonomskog partnera. Uvereni smo da će predstojeći parlamentarni izbori u Makedoniji biti održani u skladu s međunarodnim standardima
i da će nova makedonska vlada učiniti sve radi očuvanja stabilnosti u regionu i da će dalje unapređivati dobre odnose sa Srbijom.
Tokom razgovora, izvestio sam predsednika Ivanova da je prijem takozvane republike Kosovo u UNESKO za nas apsolutno neprihvatljiv iz više razloga: srpska baština je neotuđivi deo bića srpskog naroda, deo njegove istorije, njegova duhovna vertikala. Prijem tzv. Kosova bi se negativno odrazio na ishod planiranih ekspertskih razgovora o zaštiti imovine Srpske pravoslavne crkve i spomenika srpske kulture na Kosovu i Metohiji u okviru dijaloga Beograda i Prištine.
Nasilnim prisvajanjem srpskog nasleđa, Albanci sa Kosova i Metohije pokušavaju da falsifikuju istoriju i podmetnu celom svetu laž da su hrišćanski pravoslavni manastiri deo albanske tradicije, kulture, vere ili baštine.
Zamolio sam uvaženog kolegu i dragog prijatelja, predsednika Ivanova, da Makedonija, kojoj je sve ovo dobro poznato, principijelno podrži Srbiju glasanjem protiv članstva Kosova u UNESKO, da brani naše istorijsko nasleđe kao što brani svoje. Rekao sam predsedniku da je paradoksalno da Albanci govore kako su manastiri njihovi, a te iste manastire KFOR i kosovska policija čuvaju i štite upravo od njih samih.
Članstvo u EU je zajednička težnja Srbije i Makedonije. Uvereni smo da upravo zajedničkim naporima, kroz stalne konsultacije i razmenu iskustava, možemo da ubrzamo taj proces, koji je u interesu obe zemlje.

Što se tiče saradnje u oblasti ekonomije, potencijal za dalji razvoj saradnje predsednik i ja vidimo pre svega u infrastrukturi i enegetici, trgovini i poljoprivredi. Sporazum o ekonomskoj saradnji, koji je potpisan 16. februara 2015. godine, otvara nove mogućnosti za razvoj ekonomske saradnje i u svim drugim oblastima od uzajamnog interesa.

Srpska manjina u Makedoniji i makedonska manjina u Srbiji pravi su i najvažniji most saradnje između dve zemlje. Činjenica da se makedonska manjina u Srbiji oktobra 2014. godine u velikom broju odazvala na izborima za Nacionalni savet makedonske nacionalne manjine, govori o tome da se oni dobro osećaju u svojoj srpskoj domovini. Pored toga, makedonska nacionalna manjina je organizovana u tri političke stranke koje su uvedene u Registar političkih stranaka.
Naša želja je da se odnosi dva naroda i dve države i dalje grade na temeljima uzajamnog poštovanja i razumevanja: istoj veri, sličnom jeziku i bliskom zajedničkom poreklu.
Moja poruka makedonskom predsedniku je jasna: Nema stabilne Srbije bez stabilne Makedonije. Sa druge strane, Srbija će uvek biti snažan oslonac svom južnom susedu i prijatelju.
Hvala!

Pitajte predsednika

Vaša pitanja možete poslati putem pošte na adresu:

GENERALNI SEKRETARIJAT
PREDSEDNIKA REPUBLIKE

(Pitajte predsednika) ulica Andrićev venac 1
11 000 BEOGRAD

Ili putem elektronske pošte:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Radi dostavljanja odgovora, molimo Vas da prilikom obraćanja dostavite kontakt podatke (ime, prezime, grad/opština, adresa, imejl adresa/kontakt telefon).