15_02_2013.jpg

Vesti

15.02.2013. - 22:14

Dan državnosti Republike Srbije

BEOGRAD - Predsednik Srbije Tomislav Nikolić poručio je da je najvažniji zadatak sačuvati Srbiju u okviru njenih granica i naglasio da je izabran da brani zemlju pridržavajući se tačno i savesno Ustava.

Prema njegovim rečima, Srbija je demokratska država - bori se protiv kriminala, da zaposli građane, pregovara sa privremenim institucijama u Prištini i sa pravom očekuje datum za pregovore sa Evropskom unijom.

"Obavezani rečima i delima velikih predaka, koji su u izuzetno teškim okolnostima uspevali da sačuvaju našu otadžbinu, i danas moramo da odbranimo Srbiju, lepu demokratsku državu, satkanu od žrtava svih koji su pali braneći je. Da sačuvamo Srbiju u okviru njenih granica", poručio je Nikolić u Narodnoj skupštini na svečanoj sednici povodom Dana državnosti.

 

Čestitajući svim građanima Srbije praznik, on je rekao da i od izabranih predstavnika građana očekuje da svoje napore usmere ka zajedničkom cilju: "očuvanju našeg bića u našoj zemlji, ponosnoj Srbiji".

"Ne smemo da gubimo nadu i nećemo da prekinemo pravedne napore za očuvanje naše teritorije i identiteta. Našeg srca i duše: Kosova i Metohije…", istakao je Nikolić.

 

Možda će, rekao je, sutra neke ''umne glave'' izvrgavati podsmehu ove njegove reči i napisati i izreći da su žrtve i iskušenja besmisleni. "Srbija je demokratska zemlja u kojoj je i to moguće. Voleo bih kada bi im uzor bili oni koji o svojoj državi pišu ili govore, a žive u državama članicama Evropske unije, recimo. Promenila se Srbija, dozvoljava svakome da glasno i nekažnjeno iskaže svaku svoju misao. Da je ovakva Srbija postojala ranije, ja nikada ne bih zbog izgovorenih reči bio u zatvoru. Da je ovakva Srbija postojala ranije, mnogi bi odavno bili u zatvoru zbog izvršenih krivičnih dela", rekao je on.

 

Ali, i posle najtamnijih noći sviće novo jutro, poručio je predsednik i dodao: "Izborili smo se za demokratiju, borimo se protiv kriminala, borimo se da zaposlimo Srbiju, pregovaramo sa privremenim institucijama u Prištini, sa pravom očekujemo datum za pregovore sa Evropskom unijom".

 

On je podsetio da je na današnji dan, pre 209 godina, podignut Prvi srpski ustanak, a pre 178 godina donet Sretenjski ustav, prvi demokratski ustav Srbije. Usvajanje Sretenjskog ustava nije naišlo na odobravanje u inostranstvu, bilo je prigovora kako je nezamislivo da Srbija ima ustav kakav nema veći deo evropskih zemalja, podsetio je Nikolić.

 

 

"Postavljalo se čak i pitanje - šta će Srbiji ministarstva, među njima ministarstvo inostranih dela, i šta će Srbiji zastava. Bilo je, po njihovom mišljenju, revolucionarnih elemenata, koji su došli pre svega iz francuske. Zatražili su njegovo suspendovanje obrazlažući svoj zahtev jednostavnom sentencom 'Ustav treba menjati, jer je uneo francuski rasad u tursku šumu' ", podsetio je Nikolić.

 

On je naveo da je knez Miloš povukao objavljeni ustav, da je želeo da samostalno vodi svoju državu, ali da je morao da se pokori volji sila od kojih je zavisio. Zato je istorijski put srpske ustavnosti bio posut trnjem, pun uspona i padova, brisan vetrovima sa istoka i zapada. "Na ustave Srbije, narodne ili oktroisane, savremene i manje savremene, uticalo je istorijsko breme viševekovne zavisnosti od tuđe volje, ili bolje reći samovolje", istakao je predsednik.

 

Prema njegovim rečima, Srbi mogu da budu ponosni na pravnu tradiciju bez obzira na teške istorijske okolnosti.

"Od Dušanovog zakonika, šest samostalnih ustava koje je Srbija imala kao kneževina, a zatim kao kraljevina, donetih 1835, 1838, 1869, 1888, 1901, 1903, do savremenih ustava i važećeg iz 2006. godine, Srbija ima svetlu tradiciju koja nimalo ne zaostaje za onom u drugim evropskim zemljama", rekao je Nikolić.

 

Tome su, kako je rekao, najviše doprineli naši običaji, koje su nam preci, nekada u pesmama, nekada u predanjima, prenosili sa generacije na generaciju, kao i univerzalne vrednosti koje su utkane u suštinu našeg bića.

 

"Običaji su osnovni izvor svakog našeg propisa, zakona, ustava. Zato su kod nas neprikosnoveni: poštenje, poštovanje drugih, patriotizam, slobodoljublje. Tako je u Srbiji vekovima...., bilo i biće", poručio je predsednik Republike.

Nikolić je naglasio da snaga Ustava proizilazi iz spremnosti i odlučnosti svakog građanina da ga brani i da bi bez podrške građana ustavna prava bila zagarantovana samo na papiru, kao spisak lepih želja. "I danas su aktuelne reči knjaza Miloša i svih koji su pre nas stvarali Srbiju kao državu u kojoj se živi na osnovu demokratskog Ustava. Zato vam kažem: Izabran sam da branim Srbiju pridržavajući se tačno i savesno Ustava Republike Srbije, ne postoji niko drugi koga bih slušao", zaključio je Nikolić.

Podeli

Pitajte predsednika

Vaša pitanja možete poslati putem pošte na adresu:

GENERALNI SEKRETARIJAT
PREDSEDNIKA REPUBLIKE

(Pitajte predsednika) ulica Andrićev venac 1
11 000 BEOGRAD

Ili putem elektronske pošte:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Radi dostavljanja odgovora, molimo Vas da prilikom obraćanja dostavite kontakt podatke (ime, prezime, grad/opština, adresa, imejl adresa/kontakt telefon).