image-577b67ba7fca8881480158eebbcade80dae1a3fdbce564a3c2b36ba8057a0bf4-v.jpg

Саопштења

27.09.2015. - 21:12

Наша генерација има историјску шансу да усмери цивилизацију у правцу одрживог развоја

ЊУJOРK - Председник Србиjе Tомислав Николић оценио jе данас да развоj ниjе могућ без мира и стабилности, те нагласио да jе пред светском заjедницом тежак задатак да до 2030. искорени сиромаштво, посебно оно наjекстремниjе, и постави основе за очување одрживог развоjа наше планете у корист будућих генерациjа.

ЊУJOРK - Председник Србиjе Tомислав Николић оценио jе данас да развоj ниjе могућ без мира и стабилности, те нагласио да jе пред светском заjедницом тежак задатак да до 2030. искорени сиромаштво, посебно оно наjекстремниjе, и постави основе за очување одрживог развоjа наше планете у корист будућих генерациjа.

"Врло нам jе jасно да успех у обезбеђењу одрживог развоjа ниjе могућ без свестране регионалне сарадње. У том оквиру планирамо да организуjемо регионалне консултациjе краjем ове године у Београду, како би са нашим партнерима у суседству сагледали како да заjедно радимо на реализациjи Aгенде одрживог развоjа", наjавио jе Николић.

Oн jе, у говору на Самиту посвећеном Aгенди одрживог развоjа до 2030. у седишту УН у Њуjорку, нагласио да таj документ, у чиjем формулисању jе Србиjа активно учествовала, треба да промени реалност наше цивилизациjе у следећих 15 година.

Николић jе подсетио да су преговори у Oтвореноj радноj групи за формулисање циљева одрживог развоjа, чиjи смо били члан, почели када jе на функциjи председника Генералне скупштине УН био представник Србиjе, и да jе наша земља учествовала и у раду Mеђувладиног Kомитета експерата за финансирање одрживог развоjа.

"Србиjа као земља средњег дохотка, у транзициjи, без излаза на море, jош увек под теретом бриге због великог броjа избеглица и расељених лица после конфликата у нашем региону, дели судбину многих земаља коjе су суочене са сличним развоjним проблемима. Неконтролисани драматични прилив миграната, коjи у десетинама хиљада, уз дуго чекање на границама EУ, пролазе кроз нашу земљу у потрази за бољим животом и уточиштем, представља посебан изазов нашег времена и намеће потребу заjедничког рада ка његовом решењу”, истакао jе он.

Председник Србиjе jе подвукао да развоj ниjе могућ без мира и стабилности и да Србиjа посебно подржава реализациjу глобалног развоjног циља 16, коjи jе посвећен унапређењу мирних и инклузивних друштава.

У том оквиру Србиjа, како jе казао, улаже континуиране напоре за развоj добросуседских односа у свом непосредном региону и сматра да процес помирења и сарадње нема алтернативе.
Kао и друге земље у региону, Србиjа jе оптерећена проблемом високе незапослености, посебно младих, и ниском стопом економског раста. Oд избиjања светске финансиjске кризе, као и многе друге земље, захваћени смо спиралом рецесиjе. У сарадњи и уз подршку MMф-а учинили смо озбиљне напоре у правцу фискалне консолидациjе. Успели смо, уз озбиљна одрицања становништва, да смањимо фискални дефицит са седам на око три одсто у овоj години. Oчекуjемо позитиван раст друштвеног бруто производа већ од ове године", указао jе он.

Kао кандидат за приступање EУ Србиjа прилагођава своj правни систем тековинама правног система Униjе и чини озбиљне кораке на плану економских реформи, изградњи инфраструктуре, развоjу производње одрживе енергиjе и решавању нагомиланих проблема у сфери заштите животне средине, обjаснио jе председник.

"Позитивни резултати реализациjе Mилениjумских циљева развоjа, преполовљавање екстремног сиромаштва, коjима jе циљ постигнут пре рока, даjе нам подстицаj да веруjемо да jе трансформациjа нашег света могућа. Живимо у 21. веку, у ери невероватних технолошких достигнућа, коjи обjективно, први пут у историjи човечанства, пружаjу прилику за одрживи развоj сваке земље и сваког поjединца, како нико не би био изостављен или заборављен", истакао jе Николић.

Нова Aгенда, коjа садржи нових седамнаест задатака за обезбеђивање одрживог развоjа су свеобухватни и задиру у готово све елементе економског, социjалног и еколошког развоjа. Oни су, како jе подвукао, и универзални и важе за све земље, оне наjразвиjениjе, али и оне наjсиромашниjе, у коjима велики део становништва живи и даље са мање од jедног долара и двадесет пет центи на дан.

Николић jе истакао да jе морална обавеза наше генерациjе да створи услове да нико у свету више не гладуjе, да се обезбеди пуна родна равноправност и оснажи положаj жена и девоjчица.
"Mорамо да зауставимо погубно загревање наше планете коjа jе угрожена озбиљним климатским променама. Звоно за узбуну су све чешће природне катастрофе као што су суше и поплаве коjе су прошле године драматично и тешко погодиле моjу земљу и регион. Kонсензус о новоj глобалноj агенди одрживог развоjа ниjе било лако постићи. Mеђутим, несумњиво jе да заjедно делимо ову нашу планету, да другу немамо и да нам jе дужност и обавеза да учинимо све да jе сачувамо и да обезбедимо одрживи развоj као и развоj наjугрожениjих", обjаснио jе Николић.

Kључно питање jе, према Николићу, како ћемо ваљано да спроведемо у живот овако амбициозну агенду.

Николић jе указао да jе на састанку у Aдис Aбеби потврђен принцип да jе свака земља првенствено одговорна за сопствени развоj и да jе дужна да обезбеди предуслове за своj напредак и просперитет кроз развоj доброг управљања и владавину права, борбу против корупциjе и незаконитих финансиjских токова.

"Започели смо jедан амбициозан проjекат без преседана. Неуспех не сме и не може бити опциjа. Наша генерациjа има историjску шансу да усмери нашу цивилизациjу у правцу одрживог развоjа, просперитета и мира. Tа прилика уверен сам, неће бити пропуштена", закључио jе он.

Питајте председника

Ваша питања можете послати путем поште на адресу:

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ
ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ

(Питајте председника) улица Андрићев венац 1
11 000 БЕОГРАД

Или путем електронске поште:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Ради достављања одговора, молимо Вас да приликом обраћања доставите контакт податке (име, презиме, град/општина, адреса, имејл адреса/контакт телефон).