20150930_011051.jpg

Саопштења

30.09.2015. - 00:00

Председник Николић са Бан Ки-муном

Њујорк, 29.9.2015. – „Велики злочин би био, ако би српска културна баштина на Косову и Метохији била уништена. Зато Србија улаже много напора да спречи пријем такозване Републике Косово у УНЕСКО. И зато очекујемо подршку свих оних који поступају по савести, да би српска културна баштина, која је и светска уједно, остала заштићена,“ рекао је председник Републике Србије Томисла Николић током данашњег сусрета са генералним секретаром УН Бан Ки-муном, у Њујорку.

Председник Николић је генералном секретару УН предочио документе због којих се Србија противи пријему такозване „Републике Косово“ у УНЕСКО и поклонио му књигу „Хришћанско наслеђе Косова и Метохије-историјске и духовне постојбине српског народа“, и два аутентична филма о некажњеном уништавању те баштине. Бан Ки-мун се сложио са председником Николићем да би страдање културне баштине на Косову и Метохији био ужасан злочин и да се то не сме дозволити.
Генерални секретар УН захвалио је председнику Николићу на учешћу у овогодишњем заседању Генералне скупштине УН, истакавши да је добро показати јеединство када се расправља о важним стварима, као што је Развојна агенда након 2015. године. Он је честитао Србији на огромном доприносу у стабилизацији прилика у региону. Председник Николић ће се сутра обратити Генералној скупштини УН.
Председник Републике Србије Томислав Николић разговарао је и са Иреном Боковом, генералним директором УНЕСКО-а, и затражио да УНЕСКО одлучивање о надлежности над културном баштином на КиМ пренесе на преговоре у Бриселу, зато што је евидентно да Албанци сепаратно преузимају надлежности институција на КиМ мимо преговора, директно у тим организацијама.

Питајте председника

Ваша питања можете послати путем поште на адресу:

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ
ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ

(Питајте председника) улица Андрићев венац 1
11 000 БЕОГРАД

Или путем електронске поште:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Ради достављања одговора, молимо Вас да приликом обраћања доставите контакт податке (име, презиме, град/општина, адреса, имејл адреса/контакт телефон).