Crvenokosa boginja

Najbolje iz Srbije

28.07.2021. - 16:32

Crvenokosa boginja

Lokalitet Donja Branjevina, u ataru naselja Deronje, otkriven je prilikom proboja nasipa 1965. godine i tada su počela arheološka istraživanja koja su trajala sve do 1996, od kada se ovaj prostor više arheološki ne istražuje

Najznačajniji nalazi otkriveni su 1989. godine kada je u jednoj kultnoj jami nađena figurina steatopigne forme nazvane Crvenokosa boginja. Nalaz je vrlo značajan u naučnom smislu, jer njena visina od 38 centimetara prevazilazi skoro sve do sada pronađene figurine ovog tipa u Evropi. Za neolitska naselja (5500-4500g.pne.) karakteristične su ovakve figurine jednostavne izrade, obojene crvenim pigmentom zbog koje je i dobila naziv Crvenokosa boginja.
 
Crvenokosa boginja

Privatna arhiva

Značaj Boginje je u tome što predstavlja božanstvo kom su se molili ljudi u prošlosti za dobrobit i napredak svoje zajednice, i to je potvrđeno otkrivanjem većeg broja kultnih jama na Donjoj Brnjevini.
 
Tokom 2019. godine počela je saradnja, na inicijatvu Narodnog muzeja u Beogradu i Muzejske jedinice Odžaci, sa idejom da se obeleži tridesetogodišnjica od otkrivanja Crvenokose boginje na arheološkom lokalitetu Donja Branjevina. U okviru te saradnje dogovorena je pozajmica „Crvenokose boginje“, koja će u narednih pet godina biti izložena u Narodnom muzeju. Kompletnu ideju podržala je lokalna samouprava opštine Odžaci.
 
Crvenokosa boginja

Privatna arhiva

Izložba povodom predstavljanja novog eksponata organizovana je u atrijumu Narodnog muzeja u Beogradu, gde je Boginja bila izložena. Donja Branjevina predstavlja jedan od retkih do sada otkrivenih lokaliteta u Srbiji koji pružaju podatke od najranijih neolitskih naselja u ovom delu Podunavlja.
 
Istraživanja iz 2021. godine pružiće podatke o rasprostiranju naselja, a sve u cilju boljeg razumevanja identiteta i celokupne savremene civilizacije Evrope.
Projekat je zamišljen kao višegodišnji i u njegovoj realizaciji, pored Muzeja iz Odžaka, učestvovali su Narodni muzej u Beogradu i Gradski muzej u Somboru, koji je i nosilac projekta ispred Ministarstva kulture i informisanja.
 
Crvenokosa boginja

Privatna arhiva

O velikom značaju ovog projekta za naučnu javnost Srbije i Evrope ukazuje broj partnera iz Srbije, među kojima su Medicinski fakultet u Beogradu, Arheološki institut u Beogradu, Geografski fakultet u Beogradu, Institut BioSens, Novi Sad, kao i Zavod za zaštitu spomenika.
 
Na teritoriji opštine Odžaci ovu figurinu se slavi i manifestacijom koja okuplja građane šire okoline zbog sadržajnog programa koji traje tri dana.
 
Crvenokosa boginja

Privatna arhiva

Velika je čast što smo u mogućnosti da budemo čuvari ovako jednog značajnog nalaza jedinstvenog u Evropi, što imamo priliku da ga promovišemo i prezentujemo široj javnosti i što smo mi danas naslednici tako bogatog kulturnog bogatstva, retkog i značajnog u kulturnom i umetničkom smislu, poručuju iz opštine Odžaci.
Podeli

Pitajte predsednika

Vaša pitanja možete poslati putem pošte na adresu:

GENERALNI SEKRETARIJAT
PREDSEDNIKA REPUBLIKE

(Pitajte predsednika) ulica Andrićev venac 1
11 000 BEOGRAD

Ili putem elektronske pošte:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Radi dostavljanja odgovora, molimo Vas da prilikom obraćanja dostavite kontakt podatke (ime, prezime, grad/opština, adresa, imejl adresa/kontakt telefon).