tan2016-9-15_13126628_15.jpg

Saopštenja

15.09.2016. - 13:32

Bojović simbol odanosti otadžbini i narodu

OBRAĆANjE PREDSEDNIKA REPUBLIKE NA OTVARANjU IZLOŽBE „ VOJVODA PETAR BOJOVIĆ – ZNAMENjA SLAVE I ČASTI“ Andrićev venac, 15.9.2016.

Ovom izložbom građanima predajemo u amanet jednu izuzetnu priču o, nažalost, malo poznatom velikanu naše vojne istorije, vojvodi Petru Bojoviću. Poslednjih godina ulažemo brojne napore kojima pokušavamo da građanima vratimo decenijama skrajnuto sećanje na slavu i pobede Srpske vojske u Prvom svetskom ratu.
Da još jednom pokušamo da opravdamo pretke koji su se u datim istorijskim okolnostima, u zajedničkoj državi Jugoslaviji posle 1945. godine oglušili, u sebe potiskivali sećanja na srpsku slavnu prošlost, u mraku je obeležavali. Bez toga, ne bismo bili ubedljivi ni sebi ni potomcima i ne bismo uspeli da opravdamo naziv naslednici.
Istini za volju, u vremenima posle Drugog svetskog rata, istoriografija i muzeologija se gotovo tajno i za širu javnost nevidljivo bavila čitavim periodom najslavnije srpske slobodarske povesti – Balkanskim ratovima i Prvim svetskim ratom. Ali, i u tom malom naučnom opusu najmanje je bilo reči o četvorici srpskih vojvoda.
O poslednje imenovanom, najmlađem među njima – Petru Bojoviću, tek u tragovima i usput. Spomenike je prekrivao korov, kosturnice su zatravile, groblja zapustela. U školskim udžbenicima tek po koji redak... Priča o vojvodi Petru Bojoviću je paradigma takvog, ignorišućeg, autocenzurom motivisanog potcenjivačkog odnosa prema sopstvenoj istoriji.
Prošlo je 70 godina od upokojenja i skromne, za javnost zabranjene sahrane na beogradskom Novom Groblju. Radio Beograd je javio u vestima (citiram): „Poštovani slušaoci, danas je 20. januar 1945. godine. Juče je u Beogradu umro vojvoda Petar Bojović...
Važno saopštenje: svako ko pokuša da dođe na sahranu ovog neprijatelja naše narodnooslobodilačke borbe biće uhapšen i krivično gonjen.“ (kraj citata)
Tako je prve poratne godine vlast zabranila počasti i sprečila okupljanje građana koji su želeli da isprate najmlađeg vojvodu Srpske vojske, heroja Solunskog fronta, oslobodioca Beograda 1918-e, hvaljenog i osporavanog vojnika iz šest ratova. Vojnika koji je, već ostareo i nemoćan, preminuo od direktnih posledica povreda koje su mu naneli oslobodioci Beograda u Drugom svetskom ratu.
Neka svako, makar u svojoj porodici, učini koliko može, izložba koja je pred nama, „Vojvoda Petar Bojović – znamenja časti i slave“, naš je način da se dostojno odužimo, i da potomcima ispričamo priču o jedinstvenom srpskom oficiru.
Svaki vojnik će vam reći da je lakše biti junak u ratu nego u miru. Priča o Petru Bojoviću je epopeja hrabrosti na bojnom polju, jednako koliko i u odbrani svojih stavova i načela pred kraljem, kolegama, narodom. Odgovoran srpskom barjaku, epoletama na svojim ramenima, ordenju na grudima, odgovoran pred svakim redovom u svojim jedinicama, najzad – u svakoj odluci vođen vojničkim znanjem i oficirskom čašću,
vojvoda Petar Bojović postao je simbol istinske odanosti otadžbini i narodu. U ratu i miru podjednako.
Blagoslovena je zemlja koja u svojoj istoriji ima takve ljude, takve junake, takve karaktere. Bojović u ratovima nije žalio svoj život, u miru nije gledao na karijeru i počasti. Nepotkupljiv, častan, spremno je platio cenu svojih stavova posle Velikog rata, još za života bio skrajnut, gotovo zaboravljen.
Vojnik takvog kova primer je i simbol oficira kome do dana današnjeg teži svaka vojska, jer su njegov karakter i osobine, veštine i znanja trajna i najsvetija vrednost: uvek među najboljima - od škole do vojvodskog čina, intelektualac, pisac, prevodilac, autoritetom i ugledom istinska veličina među vojnicima i oficirima. Istinska istorijska veličina u svojoj vojničkoj i ljudskoj dimenziji!

Dragi prijatelji,
Dozvolite mi da se zahvalim svima koji su nesebično i posvećeno mesecima radili kako bi ova izložba postala deo našeg trajnog sećanja na izuzetnog i po mnogo čemu jedinstvenog vojnika Srpske vojske.
Neizmerno zahvalan porodici Rakić što nam je ukazala poverenje ustupanjem kolekcije odlikovanja i pružila priliku da učimo o Petru Bojoviću i učimo od Petra Bojovića, sa čašću i dužnim poštovanjem pred velikanom srpske istorije,

naročito ponosan što ćemo njegovo ime drugačije pamtiti i spominjati, kako dolikuje i kako je odavno trebalo da bude, predajem građanima Srbije izložbu „Vojvoda Petar Bojović – znamenja slave i časti“.

Pitajte predsednika

Vaša pitanja možete poslati putem pošte na adresu:

GENERALNI SEKRETARIJAT
PREDSEDNIKA REPUBLIKE

(Pitajte predsednika) ulica Andrićev venac 1
11 000 BEOGRAD

Ili putem elektronske pošte:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Radi dostavljanja odgovora, molimo Vas da prilikom obraćanja dostavite kontakt podatke (ime, prezime, grad/opština, adresa, imejl adresa/kontakt telefon).