Borovnica iz Lešnice u Holandiji

Najbolje iz Srbije

12.10.2021. - 09:30

Borovnica iz Lešnice u Holandiji

Zahvaljujući radu i trudu, ali i državnim subvencijama, gazdinstvo iz okoline Loznice proizvodi bobičasto voće koje izvozi na evropsko tržište

Da od uzgajanja borovnica danas može lepo da se živi potvrđuje i priča Dejana Simića iz Lešnice, koji je pre šest godina sa svojim pašancem Ivanom Mirkovićem započeo ovaj iscrpan, ali unosan posao.
 
Zahvaljujući kvalitetu, koji ispunjava sve evropske standarde, Simić sve borovnice koje proizvede izvozi direktno za inostranstvo, a kako kaže zadovoljan je kvalitetom prinosa i zemljišta, otkupnom cenom i podrškom Grada Loznice i države kroz bespovrtane subvencije koje svake godina dobija i koje mu mnogo znače u pogledu unapređenja poljoprivredne proizvodnje.
 
Borovnica iz Lešnice u Holandiji

Privatna arhiva

Simićeve zasade borovnica obišao je i gradonačelnik Loznice Vidoje Petrović u cilju još veće podrške poljoprivrednim proizvođačima na teritoriji grada ističući tom prilikom da je poljoprivredno gazdinstvo porodica Simić i Mirković primer dobro organizovanog i moderno opremljenog komercijalnog gazdinstva po svim propisanim standardima, koje ima potencijale da se još razvija i proširi proizvodnju zahvaljujući angažovanju vlasnika i radnika i podsticajima države i lokalne samouprave.
 
Prema Simićevim rečima, ove godine njegova deca, sin i ćerka, koji su takođe vlasnici poljoprivrednih gazdinstava konkurisaće za subvencije za mlade poljoprivrednike, koje iznose od 500 hiljada dinara do jednog miliona. Simić ističe da se posao dobro razvija zahvaljujući i vrednim beračima, koji zaokružuju celokupan proces proizvodnje. Kako kaže da dobre berače nije lako naći kao i da ima onih koji su angažovani gotovo od samog početka, već četvrtu, petu sezonu berbe i zadovoljni su uslovima, domaćinskim odnosom i zaradom.
 
Borovnica iz Lešnice u Holandiji

Privatna arhiva

Simić i njegov pašanac Ivan Mirković započeli su ovaj posao 2015. godine, kada su kupili prvi hektar zemljišta i posadili borovnicu sorte djuk. Od samog početka pa sve do danas, posluju po sistemu Global Gap – veoma strogi standardi primarne i sekundarne poljoprivredne proizvodnje Evropske unije koji propisuju uslove proizvodnje, mehanizme inspekcije i sertifikaciju proizvoda. Ceo rod, svake godine, se izvozi u Holandiju, a u proces proizvodnje uključena je cela porodica.
 
Kada je 2018. kupio još jedan hektar zemljišta i posadio nove sadnice, sagradio je objekat u sklopu koga se nalazi prihvatna hladnjača kao i kompjuter za navodnjavanje i prehranu oba zasada. Prevoz borovnice funkcioniše tako što se gajbice direktno iz zasada stavljaju u prihvatnu hladnjaču, a potom se svako veče mobilnom hlanjačom odvoze u veliku hladnjaču, iz koje se borovnica dalje transoprtuje ka Holandiji.
 
Borovnica iz Lešnice u Holandiji

Privatna arhiva

Ove sezone, Dejan ima između 35 i 40 berača. Kada su jako visoke temperature branje počinje od 5 ujutru. Otkupna cena borovnice je 6 eura po kilogramu, a prema njegovim rečima kako berba odmiče dešava se da cena pada. Ovogodišnji rod je negde oko 20 tona na dva hektara. U zasadu su posebni higijenski uslovi. Svaki put kada berač napusti zasad, po povratku je obavezan da temeljno opere ruke.
 
„Dobri berači su najveće blago proizvođačima borovnice, jer je specifičan i sam način branja. Borovnica se ne sme brati kada je vlažna, ne sme se prstima skidati „magla“ sa ploda, ne sme se bacati u gajbice, ne sme se brati zelena niti polu zrela kao ni prezrela. Svaki berač ima svoj broj i svaka gajbica se kontroliše. U zasadu se ne sme jesti, nije dozvoljeno pušenje, upotreba parfema, dugi nokti, kao ni upotreba mobilnih telefona“, ukazuje Simić na kontrolisane uslove branja koji se strogo poštuju.
 
Borovnica iz Lešnice u Holandiji

Privatna arhiva

Simići i Mirkovići planiraju da prošire zasade jer kako kažu, od proizvodnje borovnice njihove porodice lepo žive i zajednički organizuju posao koji je isplativ.
Podeli

Pitajte predsednika

Vaša pitanja možete poslati putem pošte na adresu:

GENERALNI SEKRETARIJAT
PREDSEDNIKA REPUBLIKE

(Pitajte predsednika) ulica Andrićev venac 1
11 000 BEOGRAD

Ili putem elektronske pošte:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Radi dostavljanja odgovora, molimo Vas da prilikom obraćanja dostavite kontakt podatke (ime, prezime, grad/opština, adresa, imejl adresa/kontakt telefon).