Nebrojeni kilometri vranjskog maratonca

Najbolje iz Srbije

23.02.2023. - 09:30

Siniša Stanković je vranjski maratonac, koji je postigao uspeh o kojem mnogi sanjaju: nedavno je uspeo da završi jednu od najzahtevnijih ultra trejl trka u Evropi i svetu - Ultra trail du Mont Blanc

Reč je o najdužoj i najtežoj trci na kojoj je do sada učestvovao. ,,Sama ruta je bila dužine 171 km sa još 10.091 m ukupnog uspona na stazi. Trka je posebna i po tome što se proteže oko celog masiva Mon Blan.

Privatna arhiva

Od 2.700 učesnika trke, 40 posto njih je odustalo. Stazu, koja prolazi kroz tri zemlje - Francusku, Italiju i Švajcarsku, istrčao sam za 38 sati, 12 minuta i 32 sekunde. Na taj način postao sam jedanaesti Srbin koji je za ovih 20 godina, koliko se održava trka, uspeo da dođe do cilja. Trku sam uspešno završio i zabeležio najbolji rezultat od svih Srba koji su učestvovali na dosadašnjih 20 izdanja'', podvlači Stanković.

Rođen je i odrastao u Vranju, gde i sada živi. Po profesiji je oficir policije u Specijalističkoj četi Odreda Žandarmerije u Nišu, a sportom se bavi od malih nogu.

Kaže da se ne seća tačno kada se kod njega rodila ljubav prema atletici, ali zato pamti koja je prva zvanična trka koju je istrčao. ,,Prva zvanična maratonska trka koju sam istrčao bila je 2009. godine na 22. Beogradskom maratonu i tada je sve počelo.

Nakon toga trke su se samo ređale i do danas u mojoj kolekciji je ukupno 110 medalja sa trka različitih formata i dužina, od kilometarskih do ultramaratonskih trka na 100 milja’’, priča Siniša.

Godine 2013. priključio se Atletskom klubu ,,Vranjski maratonci“ i tada je počelo njegovo aktivno bavljenje trčanjem, o čemu svedoče i veoma značajni rezultati. U Apatinu 2016. godine osvojio je treće mesto u kategoriji Vojska i policija, na maratonu u Nišu dve godine kasnije osvojio je drugo mesto, na polumaratonskoj trci u Vranju, takođe, bio je drugi, dok je na ultramaratonu 100 km u Beogradu, iste godine, osvojio treće mesto.

Trčao je Siniša i ultramaraton na 64 km u Prijepolju 2021. osvojivši treće mesto i prvo u kategoriji Vojska i Policija. ,,Za mene je bavljenje trčanjem na rekreativnom nivou. Smatram da niko od nas ko se profesionalno bavi nekim drugim poslom, ne može biti pravi profesionalac u sportu ako mu nije sto posto posvećen. Tako da za sebe mogu da kažem da sam aktivni rekreativac, da kroz trčanje stvaram zdrave navike, spajam lepo sa korisnim i uživam u trkama i svemu što pružaju.

A to je upoznavanje novih ljudi, novih gradova, kultura, sticanje prijatelja i još mnogo toga“, ističe vranjski maratonac. I dodaje: ,,Naravno, sve to je izvodljivo jer imam veliku podršku i razumevanje porodice, atletskog kluba, ali i kolega na poslu.

Moja najveća podrška je supruga Aleksandra, koja je i moj najveći oslonac, a i sama je pored mene učestvovala i uspešno završila desetak trka“, kaže Siniša Stanković. Ujedno poručuje mladima da nikad nije kasno da počnu da se bave nekim sportom. Kaže da trčanje iziskuje najmanje rekvizita, u odnosu na druge sportske discipline. ,,Dovoljne su samo udobne patike, šorts i majica i dobra volja, a kilometri će doći sami po sebi. I naravno, ako se pitate šta je cilj, tačan odgovor bi bio da u cilju kraja nema! Važno je uživati, truditi se i ponavljati sve što voliš da radiš. I nisu važne nagrade, važno je da se osećaš dobro zbog toga što radiš, jer ako si zadovoljan, nagrade će doći“, poručuje vranjski maratonac Siniša Stanković.