Tragači – poslednja nada u nevolji

Najbolje iz Srbije

26.02.2021. - 09:30

Tragači – poslednja nada u nevolji

Nišlija Nenad Stamenković i njegova supruga Milica spasili su na desetine životinja, a sada sa svojim psima tragaju za izgubljenim osobama

Nenad Stamenković je sa Milicom Stamenković pre par meseci u Batajnici zahvaljujući svom psu tragaču Kiri, crnom ruskom terijeru, spasio život starijem čoveku koji je nestao i za kojim je porodica tragala. Posle dva dana traganja čovek je pronađen pored jednog kanala gde je pao iznemogao od hodanja.
 
Nenad i Milica su za sada jedine osobe u Srbiji koje imaju dresirane pse tragače, a Nenad je obuku za ovu vrstu posla završio u Hrvatskoj. Povremeno odlazi na seminare kod najpoznatijih švajcarskih dresera pasa koje pripremaju isključivo za pronalaženje nestalih osoba. Samo za poslednjih šest meseci imao je pet pretarga. Najsrećniji je kada osobu za kojom traga pronađe živu i zdravu. Osim što rade u Srbiji, često su pozivani i van Srbije. Bili su druga ekipa koja je pozvana prošle godine za pronalaženje osoba za vreme zemljotresa u Albaniji.
 
Tragači – poslednja nada u nevolji

Privatna arhiva

„Na to koliko nam je vremena potrebno da pronađemo nestalu osobu utiče mnogo toga, počev od vremena koje je prošlo kako je osoba nestala, terena na kome se nalazimo.
 
Za samo jedan dan Nenad i Milica sa Kirom pređu pešice i do 30 kilometara tragajući za nekim.
 
Prema njihovim rečima Kira je nepogrešiva u traganju sa osobom. „Važno je da psu damo da onjuši odeću osobe koju je nosio. Dok traje potraga povremeno damo Kiri da ponovo onjuši odeću, jer se osećaj za miris gubi. Tokom potrage ona nam pokaže tačno mesta gde je prošao, gde je zastao, vratio se nazad, skrenuo levo ili desno. U tome je nepogrešiva“, objašnjavaju Milica i Nenad.
 
Stamenković se zalaže da se u našoj zemlji psi u mnogo većoj meri uključe u pronalaženje nestalih lica.
 
Tragači – poslednja nada u nevolji

Privatna arhiva

Stamenkovići pse nabavljaju kao štenad ili, kako oni kažu, bebe. Kira je kod njih došla kada je ima tri meseca.
 
„Psi koje dresiramo za tragače su jako posvećeni tome. Najvažnije je da je pas zainteresovan za rad, da sluša. Kada smo počeli da radimo sa Kirom ona je tokom vremena pokazivala interesovanje samo za dresuru. Ona je najsrećnija kada joj obučemo grudnjak u kome radi. Istog trenutka ulazi u kola, jer zna da krećemo u potragu“, objašnjava Milica.
 
Obuka za dresuru pasa traje od šest meseci do godinu dana, a samo polaganje ispita traje tri dana i ne toleriše se ni najmanja greška, odnosno ni najmanji pokret koji nije dozvoljen. I kada se završi dresura to nije kraj. Sa psima se trenira tri do četiri puta dnevno.
 
Osim što se bavi obukom spasilačkih pasa, Stamenković uspešno radi i socijalizaciju i resocijalizaciju pasa, ali mu se za to obraćaju za sada samo vlasnici pasa iz inostranstva.
Podeli

Pitajte predsednika

Vaša pitanja možete poslati putem pošte na adresu:

GENERALNI SEKRETARIJAT
PREDSEDNIKA REPUBLIKE

(Pitajte predsednika) ulica Andrićev venac 1
11 000 BEOGRAD

Ili putem elektronske pošte:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Radi dostavljanja odgovora, molimo Vas da prilikom obraćanja dostavite kontakt podatke (ime, prezime, grad/opština, adresa, imejl adresa/kontakt telefon).