Божански нектар са поднебља Србије

Најбоље из Србије

02.07.2021. - 09:30

Божански нектар са поднебља Србије

Дуга је традиција прављења вина у нашој земљи. Прелепи виногради и различите сорте грожђа, које се узгајају широм Србије, дају многа позната вина. Вински сектор се развија, а томе посебно доприноси труд појединаца, који негују љубав према вину и свом крају

Лесковац, град доброг роштиља, постаје и град доброг вина

 
„Вино не даје људима ништа ново, оно само покреће оно што је у човеку успавано“. Права потврда овог цитата о пићу богова, вину, јесте млади, али итекако успешан и амбициозан винар Душан Николић из села Богојевца, покрај Лесковца. Иако је у детињству и дечачким данима љубав према спорту била његова водиља за уписивање жељеног факултета, у њему је ипак спавала усијана ватра његове будућности о којој вероватно није ни маштао. Успео је да региструје своју сопствену винарију Aquila, показавши да сакривени снови могу отворити нова врата. Овај двадесетседмогодишњи младић из Богојевца, у Лесковцу је завршио основну школу и гимназију. Кошарка, карате, фолклор и шах биле су омиљене активности којима је испуњавао своје слободно време.
 
Божански нектар са поднебља Србије

Приватна архива

Највећи траг оставио је у кошарци, где као јуниор постигао одличне резултате и постао најбољи стрелац лиге две године у низу. Са својих 16 година наступао је за први тим свог кошаркашког клуба у другој Српској лиги, а по завршетку средње школе напушта професионално бављење спортом и уписује Факултет спорта и физичког васпитања у Београду. У међувремену, љубав према вину Душан претвара у реалност. Добија звање сомелијера и постаје редовни члан удружења сомелијера Србије. Перманентни рад на даљем усавршавању у областима која се баве производњом вина, постаје нови опус Душановог занимања.
 
Божански нектар са поднебља Србије

Приватна архива

По завршетку студија и стицања звања дипломираног професора физичког васпитања и спорта, одлучује да се врати у своје родно село и започне оснивање винарије. Наставком породичне традиције, ослоњен на искуства генерација иза себе, уз подршку породице, подиже модеран засад са интернационалним сортама по европским стандардима и почиње нову епоху успешне производње грожђа врхунског асортимана. По најсавременијим начинима пројектовања виноградарских парцела и подизања самих засада подиже винограде у Бабичком виногорју на просечној надморској висини од 274 метра. Пажљиво одабране сорте Шардоне, Совињон Блан, Мерло и Каберне Совињон преводе се у најквалитетније вино. Резултат повољних климатских, рељефних и земљишних фактора даје висок проценат шећера 23-26 одсто у грожђу, што представља изузетан потенцијал за справљење снажних и карактерних вина.
 
Својим марљивим радом Душан 2018. године оснива Винарију Aquila са циљем производње врхунских вина добијених од грожђа из својих засада. Истрајношћу и озбиљним залагањем 2019. године на тржишту се појављују прве две етикете винарије са личним технолошким „печатом“ оснивача винарије Душана Николића.
 
Године 2020. на скупштини Савеза винара и виноградара Лесковачког рејона са заштитом географског порекла, изабран је једногласно за потпредседника савеза.
 
Божански нектар са поднебља Србије

Приватна архива

Винарија је значајно проширила своје капацитете производње од 10.000 литара, колико је остварено током 2019. године до 20.000 литара, колико се очекивало након обраде рода у 2020. години.
Тренутно, у свом асортиману винарија поседује вина као што су: Bastion (црвено вино), Uvertira (суво бело вино), Barok (суво вино), Modus No.1 (суво бело вино).
 
Душан улажућу у садашњост, улаже у своју будућност. Нада се проширењу капацитета обрадивих површина, са додатним узгојем нових сорта винове лозе. Са тренутним асортиманом од четири различите врсте вина на тржишту, задобио је поверење потрошача.
 
„Година 2019. је била одлична. Одличне резултате имамо и оцене за сама вина. Трудимо се да тај квалитет одржимо и надамо се високом квалитету и врхунским винима. Волео бих да заједно уживамо у новим етикетама које ћемо ускоро избацити на тржиште“, истакао је Душан, надајући се да ће Лесковац бити не само град доброг роштиља, већ и град доброг вина.
 
 

Трстеничка традиција дуга преко 50 година

 
Виноградарско подручје Трстеника одавно је познато као потенцијално једно од најбољих у Србији. Управо је ту др Љубивоје Пантић својевремено подигао винарију „Стемина“ и назвао је почетним словима имена сина Стефана и ћерке Мине. Данас се у овој породичној винарији са преко три хектара винограда и уз откуп грожђа произведе око 20.000 литара вина.
 
Божански нектар са поднебља Србије

Приватна архива

Винарија иступа на тржиште са четири етикете – „Rose Minna“ (pinnot noir), „Panta Rei“ (chardonnay), „Stephanos“ (cabarnet sauvignon) и „Draga“ (cabarnet sauvignun у amarone стилу).
 
Винарија, добро позната целој Европи, добитница је многобројних признања. Септембра прошле године, на најпрестижнијем светском такмичењу вина у Лондону (Decanter Wine Awards), винарија Стемина добија две награде - за „Panta Rei“ (берба 2018.) добија 89 поена и бронзану медаљу, док премијум вино „Draga“ (берба 2008.) у категорији вина ограничене серије, са освојених 94 поена добија сребрну медаљу.
 
Божански нектар са поднебља Србије

Приватна архива

Ова, као и ранија такмичарска и излагачка достигнућа, отворила су врата за пласман робе и на инострана тржишта кроз извоз у Кину, Европску унију и бивше југословенске републике.
 
 

Јужни Банат са засадима породичне винарије

 
Привредник из Банатског Карловца – Давид Лукић, представник је винарије Галот, која је основана је 2011. године. Породична винарија, у власништву Јовановићa, чији засади се налазе у Јужнобанатском региону, део су виногорја Делиблатске пешчаре. Просечна старост засада је од пет до 12 година.
 
Божански нектар са поднебља Србије

Приватна архива

Под виноградима 18 хектара, а вина која производе су Chardonnay, Тамјаника, Рајнски ризлинг, Траминац, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Pino Grigio, Мерло. Капацитет винарије је 120.000 литара, а досадашња годишња производња је 40.000 литара.
 
„Наше вино је плод винограда смештених на падинама Делиблатске пешчаре, која је као што се зна на месту некадашње пустиње. Поменуте пешчане дине су место где се простирала велика површина винограда још у време Марије Терезије“, каже привредник Давид и додаје да је управо захваљујући њој дошло је до наглог развоја виноградарства у овом делу Баната. Један од чланова породице Јовановић, Давид је уједно и председник удружења винара и виноградара Јужни Банат.
 
Божански нектар са поднебља Србије

Приватна архива

Винарија Галот је модерно опремљена, са инокс танковима, контролисаном ферментацијом, која омогућава да произведено вино буде у складу са највишим стандардима. Винарија поседује и велику дегустациону салу, уређену у винском етно стилу, са капацитетом до 70 гостију.
 
Као успешни произвођачи вина учествовали су на бројним сајмовима, а вино из њихове винарије освајало је златне медаље у разним категоријама. У плану им је и пласирање производа и ван граница наше земље.
Подели

Питајте председника

Ваша питања можете послати путем поште на адресу:

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ
ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ

(Питајте председника) улица Андрићев венац 1
11 000 БЕОГРАД

Или путем електронске поште:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Ради достављања одговора, молимо Вас да приликом обраћања доставите контакт податке (име, презиме, град/општина, адреса, имејл адреса/контакт телефон).