Музеј за десетку

Најбоље из Србије

05.07.2021. - 09:32

Музеј за десетку

Центар за културу „Вук Караџић“ из Лознице од свог оснивања негује културу свог краја, препознатљиву по ћирилици и реформатору српског језика и писма, највећем географу Јовану Цвијићу, једном од најистакнутијих српских сликара Мићи Поповићу и другим значајаним историјским личностима и догађајима

Центар за културу „Вук Караџић“ из Лознице добитник је овогодишњег признања „Музеј за 10“ за посебно залагање током манифестације „Музеји за 10“ у 2020. години. Последњег дана овогодишње манифестације, када се уједно прослављао и Међународни дан музеја, 18. маја 2021. године у Музеју савремене уметности у Београду, Оснивачки одбор манифестације доделио је Центру за културу „Вук Караџић“ Лозница поменуто признање.
 
Музеј за десетку

Приватна архива

Према образложењу комисије, Центар за културу „Вук Караџић“ је по први пут учествовао у овој манифестацији, али се истакао богатим и разноврсним програмом, иако је 2020. била година обележена пандемијом вируса ковид-19. На пет локација: Музеј Јадра, Стална поставка слика Миће Поповића и Вере Божичковић Поповић, Вуков дом културе, Вукова спомен-кућа и Спомен-комплекс Текериш, поред сталних поставки, организоване су и три изложбе, од којих је једна из пројекта прекограничне сарадње „Музејске приче“, под називом „Везени мост“ стигла из Сарајева, док су друге две „Записи у глини“ Аранке Мојак и документарна изложба „Јован Цвијић, један од великих умова Србије“.
 
Музеј за десетку

Приватна архива

Потоњу изложбу, ауторке Биљане Радичевић, географа у Центру за културу, Министарство културе и информисања поставило је на Портал за размену дигиталних међународних пројеката у области културе који је намењен дипломатско-конзуларним представништвима Републике Србије у иностранству.
 
Музеј за десетку

Приватна архива

Изложба је у марту ове године била сврстана у програм Месец Франкофоније, којим се Република Србија представила у дипломатско-конзуларној мрежи Министарства спољних послова Републике Србије. Због ограничених могућности комуникације са публиком, програм манифестације „Музеји за 10“ у 2020. години Центар за културу је обогатио дигиталним садржајем о животу и раду Јована Цвијића као и дигиталном изложбом слика „Лица Земље, лица људи“ аутора Драге Симића, магистра сликарства, с циљем да програмске садржаје погледа што већи број заинтересованих посетилаца.
 
Музеј за десетку

Приватна архива

Осим тога, Центар за културу „Вук Караџић“ упркос пандемији изазаваној вирусом ковид-19, успео је да се прилагоди новонасталој ситуацији и реализује велики број програмских активности. Значајно је истаћи учешће у пројекту прекограничне сарадње – „Музејске приче“. Захваљујући учешћу у овом пројекту, Центар за кулутру реализовао је следеће активности: постављање видео-надзора у Знаменитом месту Тршић, набавку информационе опреме, набавку опреме за изложбе, штампање заједничког каталога за све учеснике у пројекту и израду апликације за мобилне телефоне односно, аудио-водича. Апликација за мобилни телефон Апликација интерактивног мултимедијалног водича, у оквиру које су представљене установе културе које су учествовале у пројекту, доступна је од 1. децембра 2020. године на Гугл плеј продавници (Google Play Store) за андроид уређаје и Епл продавници (Apple Store) за IOS/Apple уређаје.
 
Музеј за десетку

Приватна архива

Ова, врло функционална, практична и занимљива апликација се може преузети на линку: www.guide2.app/museum-stories. Аудио водич омогућава приступ аудио-визуелним информацијама о музејским експонатима, укључујући текстуалне информације, фотографије и аудио-садржаје на енглеском, српском и босанском језику. На овој апликацији, Центар за културу представио је Знаменито место Тршић у трајању од 50 минута и Сталну поставку слика Миће Поповића и Вере Божичковић Поповић у трајању од 30 минута чиме је допринео развоју културног идентитета и вредности у нашој земљи.
 
Музеј за десетку

Приватна архива

Оно по чему се Центар издваја је константно унапређивање капацитета и музејских поставки што се пре свега огледа у богатом програму и прилагођавању потребама модерног времена у погледу коришћења нових технологија што наилази на одличан одзив код грађана захваљујући чему је ова културна установа са дугом традициојом и добила награду „Музеј за 10“.
Подели

Питајте председника

Ваша питања можете послати путем поште на адресу:

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ
ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ

(Питајте председника) улица Андрићев венац 1
11 000 БЕОГРАД

Или путем електронске поште:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Ради достављања одговора, молимо Вас да приликом обраћања доставите контакт податке (име, презиме, град/општина, адреса, имејл адреса/контакт телефон).