Саопштења

21.04.2016. - 18:19

Грчки медији активно су пропратили посету председника Николића

Грчки медији активно су пропратили посету председника Републике Србије Томислава Николића Грчкој, поводом обележавања стогодишњице од искрцавања српске војске на Крф и Видо у Првом светском рату. Издвајамо неке од најупечатлјивијих навода најутицајнијих грчких медија

Грчки медији активно су пропратили посету председника Републике Србије Томислава Николића Грчкој, поводом обележавања стогодишњице од искрцавања српске војске на Крф и Видо у Првом светском рату. Издвајамо неке од најупечатљивијих навода најутицајнијих грчких медија:

ЕРТ (Радиотелевизија Грчке – јавни сервис)

Председник Републике Србије Томислав Николић на Крфу – „Ми смо уз Грчку, било са чим да је она суочена“, 18.04.2016 (http://www.ert.gr/stin-kerkira-o-proedros-tis-servias-tomislav-nikolits-imaste-sto-plevro-tis-elladas-oti-ke-an-antimetopizi/)

„Председник Републике Србије Томислав Николић, у пратњи министара своје владе, амбасадора Србије у Атини и своје супруге, налази се на Крфу од недеље увече. Српски председник је у незваничној посети Крфу, поводом одржавања комеморативних свечаности којима се обележава стогодишњица од доласка српских војника и цивила на Крф током Првог светског рата. Српски председник је по свом доласку говорио о блиским пријатељским односима Србије са Грчком и посебно са Крфом. Председник је истакао да Србија и даље осећа велику захвалност према Грчкој, која је пружила помоћ избеглим Србима током Првог светског рата. У оквиру церемонија које ће се данас одржати, председник Републике Србије присуствоваће комеморативним свечаностима код Маузолеја на Виду.Председник ће говорити о „Острву спаса“, како је га тада звало више од 150.000 српских војника и цивила који су дошли на Крф, намучени и сломљени, и ту наишли на солидарност и пажњу Крфљана. Незванично је тада Крф постао престоница Србије. У згради Општинског позоришта била је смештена Народна скупштина, а у хотелу „Бела Венециа“ српска влада у изгнанству.

Председника Републике Србије дочекали су на аеродрому, мало пре 23.00 сати, заменик министра спољних послова Јанис Аманатидис, посланик Крфа Костас Павлидис, префект Јонских острва Теодорос Галиацакос, градоначелник Крфа Костас Николузос и представници локалних власти, војске, полиције и лучке капетаније. Председник Републике, у посебној церемонији која ће се одржати у Палати Св. Михаила и Георгија, биће проглашен за почасног грађанина Крфа и биће му додељена златна медаља Крфског достојанства.

Николић: „Ми смо уз Грчку, било са чим да је она суочена“

„Захвални смо Грчкој и уз њу смо, било са чим да се суочава. Привржени смо нашој сарадњи са њом. Православље спаја ове две земље. Путем искушења препознаје се право пријатељство“, рекао је између осталог, председник Републике Србије Томислав Николић, неколико минута по свом доласку.

„Долазим на Крф из два разлога. Прво да одамо почаст нашим војницима који су дошли на Крф тражећи спас. И друго, да кажемо велико хвала Грцима и посебно Крфљанима, који су их заиста спасли“, изјавио је г. Николић.

Дневни лист „ΤΟ ВИМА“

„Српски председник Томислав Николић проглашен за почасног грађанина“ Крфа, 19.04.2016, http://www.tovima.gr/society/article/?aid=793879

Златна медаља крфског достојанства додељена је председнику Србије Томиславу Николићу, који је на свечаној церемонији, у организацији Општине Крф, проглашен за почасног грађанина Крфа, у Палати Св. Михајла и Георгија. Дубоко ганут, председник Николић примио је Златну медаљу крфског достојанства, а још једанпут се захвалио Грцима и посебно Крфљанима на гостопримству и великој помоћи преко 150.000 српских избеглица, 1916. године.

„Искрцавање српске војске на Крф је историјски догађај који никада не може бити заборављен. Сваки Србин је захвалан што су му преци могли да пронађу уточиште на овом месту, да стану на своје ноге, да се опораве и да се поново врате у своју земљу. Ово је трећи пут како посећујем Крф и наставићу да долазим без озбира да ли сам на функцији или не, и сматрам да свако од нас има дужност према својим прецима да бар једном посети ово место“, изјавио је новинарима председник Републике Србије Томислав Николић. Комеморативним свечаностима поводом стогодишњице доласка и прихвата српских војника и цивила на Крф током Првог светског рата, присуствовао је заменик министра спољних послова Јанис Аманатидис, који је дочекао председника Србије у незваничној посети Грчкој. Верски обред на Виду је служио митрополит Крфа Нектариос, за 7.747 српских војника који су изгубили живот од исцрпљености. Заменик министра спољних послова Јанис Аманатидис у свом говору на Виду изјавио је, између осталог: „Односи између наше две земље су одлични, утемељени дугогодишњим везама, на веома добром нивоу сарадње, како билатералне, тако и регионалне и међународне, као и на заједничкој православној традицији.“

„Грчка, имајући увек конструктивну улогу на Балкану, доследно и стабилно подржава развој сарадње у ширем региону, на основу односа доброг суседства и поштовања међународног и европског права“.

„Европа не може да диже зидове. Ова логика је неисторијска, нехумана и недемократска. Морамо да обезбедимо азил жртвама рата и да на њих гледамо као на света и неприкосновена лица. Са овог места, које историјски означава хуманизам и сарадњу међу народима, шаљемо целом свету поуздану поруку да ће солидарност међу народима учинити свет бољим и да ће победити сваки облик смрти”, изјавио је градоначелник Крфа Костас Николузос.

Томислав Николић ће продужити свој боравак у Грчкој, јер треба да незванично посети и Сер, где ће бити проглашен почасним грађанином овог града. Након тога ће присуствовати литургији у цркви Светог Теодора, коју ће служити митрополит Сереса Нигритис Теологос, а потом ће посетити манастир Тимиу.

Дневни лист „ПРОТО ТЕМА“

Председник Републике Србије Томислав Николић на Крфу, 18.04.2016, 18.04.2016. http://www.protothema.gr/world/article/571129/stin-kerkura-o-proedros-tis-servikis-dimokratias-tomislav-nikolits/

Незванична посета председника Републике Србије Томислава Николића се одржава поводом стодогишњице од доласка српске војске и српског народа на Крф за време Првог светског рата.

„Захвални смо Грчкој и уз њу смо, било са чим да се суочава. Привржени смо нашој сарадњи са њом. Православље спаја ове две земље. Путем искушења препознаје се право пријатељство“, рекао је, између осталог, председник Републике Србије Томислав Николић, који је допутовао на Крф у недељу увече заједно са члановима владе Србије и амбасадорима Србије у Атини. Председника Републике Србије је дочекао заменик министра спољних послова Јанис Аманатидис, који је изјавио: “Грчка је пример гостољубља и сарадње међу свим народима. Осећања пријатељства са Србијом су обострана”.

Незванична посета председника Републике Србије на Крфу наредна 24 сата одржава се поводом обележавања стогодишњице од доласка српске војске и српског народа на Крф у Првом светском рату.

„Долазим на Крф из два разлога. Прво да одамо почаст нашим војницима који су дошли на Крф тражећи спас. И друго, да кажемо велико хвала Грцима и посебно Крфљанима, који су их заиста спасли“, изјавио је г. Николић.

Дневни лист „КАТИМЕРИНИ“

„Крф, непозната српска престоница“, Ставрос Тзимас, 19.04.2016. http://www.kathimerini.gr/857282/article/epikairothta/ellada/kerkyra-h-agnwsth-servikh-prwteyoysa

Историја је увела Београд као престоницу српске државе константно од њеног оснивања. Осим једног периода, не тако далеко у прошлости, када је престоница био Крф. Ту су били смештени Скупштина, војска и цивили. Од прекјуче „српску престоницу на Крфу” посећује председник Србије Томислав Николић, на челу државне делегације, а одаје почаст „острву спаса”, како се доживљава Крф у колективној српској националној свести. „Дошли смо да бисмо одали почаст нашим војницима који су нашли уточиште на Крфу тражећи спасење и да бисмо рекли велико хвала Грцима и посебно Крфљанима, који су их стварно спасли”, изјавио је Николић.

Срби су, опште речено, народ, можда јединствен на свету, који слави своје поразе. На пример, увели су као национални празник пораз на Косовској бици у јуну 1389. године од Отомана и губитак њихове колевке. У овом случају, поводом стогодишњице од окупације њихове земље у Првом светском рату од немачких, аустроугарских и бугарских војних снага, “славе” јубилеј на Крфу. Зашто баш на овом идиличном острву Феачана? Јер „Пантократор“ је био врх – истовремено и спасење – „албанске голготе“, како се наводи у историји српске нације, невероватан пут остатака српске војске и цивила, преко непроходних планина Албаније, на путу ка слободи.

Догађаји: У октобру 1915. године, Србија је примила координирани напад од аустроугарских и немачких снага, а са југа од бугарских снага, и земља се подјармљује. Пошто није било излаза ка Солуну, јер су Бугари заузели југ, остаци српске војске, тадашња влада и краљевска породица Београда, заједно са хиљадама цивила повлаче се према Косову. Одатле, прогоњена од непријатеља, са уништеним тешким оружјем, српска војска, са лаком војном опремом, заједно са цивилима креће по тешкој зими на пут преко планинске Албаније са циљем да стигне на Крф.

Пут кроз оштре планине, под снегом, постао је трагедија за „српско пуштање“, које су учинили паклом напади нередовних албанских група, традиционалних непријатеља српске нације.

Након два месеца болног пешачења по негостољубивом албанском тлу и са много мртвих, 150.00 војника и цивила стигло је до мора и на албанским обалама су превезени савезничким бродовима на Крф. Ослабљена војска ће одатле бити пребачена у Солун да би ратовала на солунском фронту, намучени цивили и руководство ће остати на Крфу, који је током три године узастопно био престоница Србије.

Председник Србије, који је својим присуством одао почаст на грчко-српским церемонијама поводом стогодишњице од доласка Срба на Крф, посетио је, између осталог, зграду општинског позоришта која је претворена у „српску Скупштину“ и бивши хотел „Бела Венециа“ у центру града, где је била смештена влада у изгнанству.

Николић, који ће данас допутовати у Сер (где ће му се уручити златни кључ града, у присуству представника грчких власти), положио је венац у Маузолеју на оству Видо, у коме се чувају драгоцености из периода српског присуства, и у свом кратком говору изразио захвалност српског народа према Грцима, наглашавајући да је Србија увек уз њих, било са чим да се они суоче. Један век после тога Крф је и даље на високом месту као референтна тачка историје српске нације, што се, између осталог, може објаснити присуством хиљада и хиљада српских туриста – ходочасника сваке године на овом лепом острву. Веома је мали број породица српског порекла остао, док спомен плоче, Маузолеј на Виду са десетинама предмета у њему, али и зграде у којима су биле смештене Влада и Скупштина, подсећају на историјско присуство Срба.

ТВ СКАИ

„Николић: Православље спаја Грчку и Србију“, 20.04.2016.

http://www.skai.gr/news/greece/article/312735/nikolits-i-orthodoxia-enonei-ellada-kai-servia/

На Крф је у недељу увече допутовао председник Републике Србије Томислав Николић.

„Захвални смо Грчкој и уз њу смо, било са чим да се суочава. Привржени смо нашој сарадњи са њом. Православље спаја ове две земље. Путем искушења препознаје се право пријатељство“, рекао је, између осталог, председник Републике Србије Томислав Николић, који је допутовао на Крф заједно са члановима владе Србије и амбасадором Србије у Атини.

Председника Републике Србије је дочекао заменик министра спољних послова Јанис Аманатидис, који је изјавио: “Грчка је пример гостољубља и сарадње између свих народа. Осећања пријатељства са Србијом су обострана”.

Незванична посета председника Републике Србије Крфу одржава се поводом обележавања стогодишњице од доласка српске војске и српског народа на Крф у Првом светском рату.

„Долазим на Крф из два разлога. Прво да одамо почаст нашим војницима који су дошли на Крф тражећи спас. И друго, да кажемо велико хвала Грцима и посебно Крфљанима, који су их заиста спасли“, изјавио је председник Николић.

АМНА - АТИНСКА НОВИНСКА АГЕНЦИЈА МАКЕДОНСКА НОВИНСКА АГЕНЦИЈА

http://www.amna.gr/article/111716/%C2%ABI-Orthodoxia-mas-enonei%C2%BB-dilose-kata-tin-afixi-tou-stin-Kerkura-o-Proedros-tis-Serbikis-Dimokratias-Tomislab-Nikolits

„Председник Републике Србије: Православље нас спаја“, 18.04.2016.

„Захвални смо Грчкој и уз њу смо, било са чим да се суочава. Привржени смо нашој сарадњи са њом. Православље спаја ове две земље. Путем искушења препознаје се право пријатељство“, рекао је, између осталог, председник Републике Србије Томислав Николић, који је допутовао на Крф у недељу увече, мало пре 23.00 сати, заједно са члановима владе Србије и амбасадором Србије у Атини.

Председника Републике Србије је дочекао заменик министра спољних послова Јанис Аманатидис, који је изјавио: “Грчка је пример гостољубља и сарадње између свих народа. Осећања пријатељства са Србијом су обострана”.

Незванична посета председника Републике Србије Крфу нареднa 24 сата одржава се поводом обележавања стогодишњице од доласка српске војске и српског народа на Крф у Првом светском рату.

„Долазим на Крф из два разлога. Прво да одамо почаст нашим војницима који су дошли на Крф тражећи спас. И друго, да кажемо велико хвала Грцима и посебно Крфљанима, који су их заиста спасли“, изјавио је председник Николић.

Наведене вести пренеле су државне новинске информативне агенције АМНА, али и многи други грчки медији и вебортали, међу којима и:

-http://www.corfuland.gr/el/diafora/kerkyra/epitimos-dimotis-kerkyras-o-serbos-proedros-tomislab-nikolits.html,
-http://www.alexpoli.gr/kerkyra-anepisimi-episkepsi-tou-proedrou-tis-servikis-dimokratias-tomislav-nikolits-sto-nisi/,
-http://www.inewsgr.com/36/epitimos-dimotis-kerkyras-o-proedros-tis-servias-tomislav-nikolits.htm
-http://www.crete-news.gr -http://cyprusnews.eu/newsit-ellada -https://news.makedonias.gr/2016/04/515359/
-http://www.mynews.gr -http://www.palo.gr/eidhseis-ellada/i-orthodoksia-mas-enwnei/14325962/
-http://www.sepe.gr/gr/Headlines/headlines-article/5899799/stin-kerkyra-o-proedros-tis-serbikis-dimokratias-tomislab-nikolits/
-http://www.kerkyrasimera.gr/index.php/el-gr/topika/politiki/item/1981-proedros-servias-i-orthodoksia-mas-enonei
-http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=113983702
-http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500072556

Питајте председника

Ваша питања можете послати путем поште на адресу:

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ
ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ

(Питајте председника) улица Андрићев венац 1
11 000 БЕОГРАД

Или путем електронске поште:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Ради достављања одговора, молимо Вас да приликом обраћања доставите контакт податке (име, презиме, град/општина, адреса, имејл адреса/контакт телефон).