20160507-1mg_9943.jpg

Саопштења

09.05.2016. - 13:50

Дан победе над фашизмом

Државни празник Дан победе над фашизмом у Другом светском рату - 9. маj, обележава се великим броjем манифестациjа у Србиjи.

Уважена председнице Народне скупштине,
Ваша Светости, часни оци,
Представници цркава и верских заједница,
Цењени представници дипломатског и војнодипломатског кора,
Генерали, официри, подофицири, војници и кадети,
Даме и господо,
Поштовани и драги грађани Србије,

Поносан сам што данас у Зрењанину присуствујем свечаности поводом Дана Војске Србије и Дана победе. Зрењанин је домаћин Дана Војске Србије „Бегеј 2016“ из више разлога: овај град је одувек био пример сложног живота различитих нација и симбoл заједничког отпора небројеним непријатељима. Зрењанин је оличење истрајности, прихватања различитости, разумевања, борбе против непредвидивих ћуди природе, њеног спутавања и обнављања, један од оних градова које с поносом називамо историјским и културним центрима Војводине и Србије.
Захваљујем се свим Зрењанинцима на несебичној помоћи и радости са којом су протеклих недаља учествовали у припреми, а данас и реализацији вежбе „Бегеј 2016“ и прослави Дана победе и Дана своје војске.
Данашње славље повод је да се сетимо два блистава датума из српске војничке историје. Један је 24. април 1815. године када су наши славни преци у Такову подигли Други српски устанак и кренули у одлучујуће борбе за ослобођење Србије од вишевековног турског ропства.
Оживљавамо успомену и одајемо почаст нашим храбрим устаницима, јунацима, борцима, командантима, војсковођама и владарима.
Да није било њихове храбрости, истрајности и пожртвованости, можда ни данас не бисмо били слободни.
Тада су, на разбоју српких устанака и одбрамбених ратова, настале густо ткане везе народа и војске. Ту традицију нераскидивог заједништва са својим народом Војска Србије јачала је током два светска рата и данас је чува као своју највећу снагу. Зато не чуди што је годинама уназад Војска Србије институција у коју грађани имају највише поверења.
Модерна српска држава настала је борбом у два устанка, а потом се бранила у бројним ратовима - увек против бројнијег и јачег нападача и увек на правој страни – слободе, правде и људског достојанства. Победе су саставни део историје Србије. Извојевао их је слободарски дух, истрајност и храброст нашег народа оличен у његовој војсци.

Драги пријатељи,

Током ове године, обележавамо и сто другу годину од почетка Првог светског рата, у коме је славна српска војска исписала најблиставије странице историје војевања. Тодор Манојловић из Великог Бечкерека, данашњег Зрењанина, добровољац, до тада космополита и европејац, истински родољуб, описује своје мукотропно путовање на Крф (цитирам):
„Војска, упркос тешком стању, не губи духа. Наша лађа је толико стара да се морнари шале како штедљиви Немци на њу неће потрошити ни шаку барута“.
Други српски војник у писму мајци сведочи о духу српског народа (цитирам): „Како смо ми диван народ! Непријатељ је од нас кудикамо многобројнији, и има много више артиљерије, али шта му све то вреди када му ми у најкраће време претворисмо у прах и пепео његове три батерије. Зато је он опет јачи и одважнији у нечем другом, да пали села и да пљачка. Учествовао сам у борби, добио сам крштење у жестокој ватри: каква радост и како је то био диван дан!“ (завршен цитат)
Драги Зрењаннци,

У променама имена вашег града, испричана је прича о српским победама. Велики Бечкерек 1935. године, у част Краља Петра Првог чија га је војска ослободила, мења име у Петровград. После победе у Другом светском рату, у част свог суграђанина, хероја Жарка Зрењанина, 1946. године добија име које и данас носи. Ваше учествовање у победама још један је разлог који нас на данашњи дан - Дан победе у Другом светском рату, доводи у овај лепи град на Бегеју.
Југославија је трећа земља у Европи по броју страдалих током Другог светског рата. Неупоредиво највећи проценат југословенских жртава чинили су Срби, или са пушком у руци, или страдали у два немачка и много усташких логора, јединих концентрационих логора у свету специјализованих за смештај и погром деце, за више десетина хиљада српске деце, али и ромске и јеврејске.

Драги грађани Србије,

Не смемо да заборавимо да је злочин почињен. Обавезни смо заувек према жртвама, да их помињемо и да их се са пијететом сећамо.
У жељи да се никада не понови, уверен да данас нема зликовца који би у томе учествовао, позивам наше комшије да се окренемо будућности пошто Србија жели да сарађује са свим земљама региона.
Зато је чудно зашто, упркос напорима да се превазиђу данашњи проблеми, на нашем европском путу стоје снаге у Републици Хрватској које као да се утркују ко ће јаче да нас подсети на намере озлоглашених покрета из Другог светског рата.
Ми у себи налазимо снагу да пређемо преко свега, нудимо гледање у очи и дијалог о свим отвореним темама. Уверен сам да, иако је прошлост била тешка, будућност можемо да градимо заједно.
Наша слобода је искована у крви да бисмо данас могли да водимо државу на миран начин и да своје интересе остварујемо мудром државничком политиком.
Усправне главе стојимо пред својим колегама широм света. Кроз историју смо бранили своје и на то можемо да будемо посебно поносни. Своје нисмо дали, а туђе нас никада није интересовало. Између добра и зла увек смо бирали добро, мада нам то често није доносило добра.
Даме и господо,
Девети мај, Дан победе у Другом светском рату, обележава се истовремено и као Дан Европе, имајући у виду да је савремена Европа заснована на основним начелима који су водили борце против нацизма и фашизма – на принципима мира, разумевања, толеранције и сарадње.
Србија стоји чврсто на путу ка пуноправном чланству у Европској Унији. То подразумева да уређујемо државу и друштво по највишим стандардима и да имамо недвосмислену жељу да будемо део географски и економски природног савеза.
Србија је искрено – речју и делом - посвећена примени принципа слободе, разумевања и сарадње, уз уважавање различитости. Посвећени смо одржању мира у земљи, региону и свету.
Неки представници Европске Уније нам наговештавају евентуално условљавање уласка Србије у Европску заједницу народа признавањем Косова и Метохије. Ако то заиста буду тражили од нас, значи да нас не желе.
Србија, чланица Уједињених Нација, жели у Европу да уђе целовита - тако или никако. На том принципу је Европа заснована, такву Европу желимо. Преци су нам отаџбину Србију поверили у целости и такву је морамо сачувати за потомке.

Припадници Војске Србије,

У периодима великих изазова и криза, ви сте пружали пуну подршку јачању мира, безбедности и стабилизације у региону, а у мисијама широм света добијате бројне похвале и пример сте професионализма и посвећености. Предуслов за тако добру оперативну и функционалну способност наше војске била је модернизација јединица, коју је Влада Србије омогућила чак и у годинама великих одрицања.
Од вас очекујем јединство и поштовање принципа одбране и очување интегритета Србије и идентитета Војске Србије.
Очекујем да припадници свих јединица одлично извршавају постављене задатке, свесни да је заклетва коју су дали уједно и завет нашим прецима – јунацима и херојима - нашој отаџбини, да ће своје дужности обављати постављајући увек на прво место војничку част.
Зато сам уверен да ће нам се и данас Војска Србије представити у најбољем светлу, како то само она уме, и овде у Зрењанину, на централној свечаности поводом Дана Војске Србије „Бегеј 2016“.
На крају, драги грађани Србије, подсетимо се стихова „Отаџбине“ најпознатијег Банаћанина, сликара и песника Ђуре Јакшића,
који је сваком ко се дрзне да удари на нас поручио:
„ Ал само дотле, до тог камена,
до тог бедема,
Ногом ћеш ступит можда поганом.
Дрзнеш ли даље, чућеш громове,
Како тишину земље слободне,
са грмљавином страшном кидају!“

Времена су се можда променила, али наша љубав према слободи не јењава. Истим речима са којим су нам јуначки преци донели слободу, поздрављамо Дан Војске Србије, Дан победе и Дан Европе:

ЖИВЕЛА ВОЈСКА СРБИЈЕ !
ЖИВЕЛА СРБИЈА!

Питајте председника

Ваша питања можете послати путем поште на адресу:

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ
ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ

(Питајте председника) улица Андрићев венац 1
11 000 БЕОГРАД

Или путем електронске поште:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Ради достављања одговора, молимо Вас да приликом обраћања доставите контакт податке (име, презиме, град/општина, адреса, имејл адреса/контакт телефон).