Вести
23.08.2026. - 10:11
Обилазак Делиблатске пешчаре
Председник Републике Србије Александар Вучић обишао је данас подручје Делиблатске пешчаре захваћено пожаром.

Фото: Председништво Србије/Димитрије Голл
Током обиласка, председник Вучић је рекао да су размере уништења велике, али да је ситуација ипак боља него што је очекивао и истакао да цивилно становништво ниједног тренутка није било угрожено.
Изразио је бескрајну захвалност свим ватрогасцима, багеристима, добровољним ватрогасним друштвима, волонтерима и људима из околних места који су данима улагали огроман труд, помагали на сваки начин и показали велику храброст и пожртвованост у борби да сачувају људе, њихове куће и имовину.

Фото: Председништво Србије/Димитрије Голл
„Срећан сам што Србија има овакве људе, спремне да онда када је најтеже буду тамо где су најпотребнији, да помажу другима и да, упркос опасности којој су изложени, учине све да сачувају људе и њихову имовину“, истакао је председник Вучић.
Говорећи о томе колико је борба са пожаром била тешка, председник Вучић је навео да то најбоље показује чињеница да је тројицу ватрогасаца захватила пожарна олуја и да су њихови животи били озбиљно угрожени.

Фото: Председништво Србије/Димитрије Голл
„Најважније је да нисмо изгубили ниједан људски живот, да није било повређених цивила и да су објекти сачувани. Највећим делом успели смо да сачувамо и животиње у Делиблатској пешчари, отваране су капије и постављана појилишта како би дивљач могла да се склони и напаја“, рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је истакао да је тражио да буду награђени најбољи, највреднији и најхрабрији људи који су учествовали у овој тешкој борби.
„Њиховим породицама захваљујем на свему што су заједно са њима поднеле током ових дана“, поручио је председник Вучић.

Фото: Председништво Србије/Димитрије Голл
Најавио је да ће бити направљен план обнове и ревитализације Делиблатске пешчаре и обезбеђен новац који буде потребан, али је нагласио да је неопходно објективно сагледати шта је могло да се уради боље и брже, шта још недостаје и како би следећи пут могло да се реагује још ефикасније.
Председник Вучић је додао да ће Србија наставити да набавља опрему, улаже у обуку људи и јача своје капацитете, јер пожари у будућности могу представљати све већи изазов.
„Растиње ћемо обновити, а људски живот не можемо да вратимо“, поручио је председник Вучић.