Вести
21.06.2026. - 18:45
Обилазак новоизграђеног Јединственог диспечерског центра управљања саобраћајем возова
Председник Републике Србије Александар Вучић обишао је данас новоизграђени Јединствени диспечерски центар за управљање железничким саобраћајем у Београду и том приликом истакао да је реч о једном од најсавременијих центара ове врсте у региону, који ће значајно унапредити безбедност, поузданост и ефикасност железничког саобраћаја у Србији.

Фото: Председништво Србије
Током обиласка, председник Вучић је нагласио да ће овај центар омогућити централизовано управљање железничким саобраћајем, бржу реакцију у ванредним ситуацијама, као и виши ниво безбедности на целокупној мрежи српских пруга.

Фото: Председништво Србије
„Верујем да ће, како Центар буде преузимао управљање над све већим бројем деоница, сигурност и безбедност на нашим пругама бити још веће. Наш крајњи циљ јесте да целокупна железничка мрежа буде уређена, одржавана и вођена на најбољи могући начин, уз највише стандарде безбедности, поузданости и ефикасности“, поручио је председник Вучић.
Посебно је указао на значај савремених система видео-надзора и безбедносне заштите, истичући да ће крађе бакарних и оптичких каблова бити знатно отежане, будући да се готово све деонице пруга данас налазе под надзором камера повезаних са надлежним институцијама.

Фото: Председништво Србије
Говорећи о даљем развоју железничке инфраструктуре, председник Вучић је истакао да Србија наставља са интензивним улагањима у модернизацију пруга широм земље, укључујући правце Београд–Ниш, Ниш–Брестовац, као и деоницу од Лесковца према граници са Северном Македонијом, која ће омогућити бржу и квалитетнију везу са Скопљем, Солуном и Атином.
Такође, председник Вучић је нагласио да посебан значај има и модернизација пруге Ваљево–Врбница, коју је оценио као пројекат од животног значаја за развој западне Србије, привлачење нових инвестиција и унапређење квалитета живота грађана тог дела земље.

Фото: Председништво Србије
„Поносан сам на резултате које смо постигли и на велики напредак који смо остварили у области железничке инфраструктуре. Ипак, увек желим више и боље. Зато ћемо наставити да улажемо у модернизацију, безбедност и квалитет услуга, како би наши возови били тачни, поуздани и достојни Србије која се развија“, рекао је председник Вучић.

Фото: Председништво Србије
Председник Вучић је захвалио компанији RŽD International на успешној сарадњи у реализацији пројекта и упутио поздраве генералном директору Олегу Белозјорову, нагласивши значај партнерства које Србија и Русија остварују у области железничке инфраструктуре. Такође, изразио је захвалност свим запосленима и сарадницима који су својим радом и залагањем допринели успешној реализацији овог значајног пројекта.